A tank contains 100 liters of a fluid, in which 35 grams of Chemical X has been
ID: 2979239 • Letter: A
Question
A tank contains 100 liters of a fluid, in which 35 grams of Chemical X has been dissolved. If fluid containing 4 grams of Chemical X per liter enters the tank at a rate of 3 liters per minute and the well-mixed solution exits the tank at 5 liters per minute, find the function A(t): the amount of Chemical X in the tank at a time t. Also, during this fill and drain process, what is the maximum amount of Chemical X in the tank? Please Answer all parts of this question for a rating. And show steps. Thank you. Mainly need to know how to find the maximum amount of chem x in tank.Explanation / Answer
100dC/dt = 3*4 - 5C = 12 - 5C
20dC/(2.4 - C) = dt
20 ln((2.4-C0)/(2.4 - C) = t
C = 2.4 - (2.4- C0)e^(-t/20)
C0 = 35/100 = 0.35
C = 2.4 - 2.05e^(-t/20)
maximum amount of C = 2.4 gm/ltr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.