A tank in the shape of an inverted right circular cone has height 7 meters and r
ID: 3285295 • Letter: A
Question
A tank in the shape of an inverted right circular cone has height 7 meters and radius 13 meters. It is filled with 5 meters of hot chocolate. Find the work required to empty the tank by pumping the hot chocolate over the top of the tank. Note: the density of hot chocolate is ?=1450kg/m3 and we are using weight-density.Explanation / Answer
Note that, by similar triangles, the equation that relates the radius, r, to the height, h, is: r/h = 13/7 ==> h = 7/13 * r The volume of a slab of chocolate at a distance of x from the bottom of the tank is then: dV = 1/3 pi r^2 (h_i - h_f) = 1/3 * 22/7 * (5-7)/13 * r^3 = 2478.66 W = p*dV = 1450 *2478.66 =3594057 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.