A tank with a constant volume of 2.74 m 3 contains 13.7 moles of a monatomic ide
ID: 1486481 • Letter: A
Question
A tank with a constant volume of 2.74 m3 contains 13.7 moles of a monatomic ideal gas. The gas is initially at a temperature of 300 K. An electric heater is used to transfer 51500 J of energy into the gas. It may help you to recall that CV = 12.47 J/K/mole for a monatomic ideal gas, and that the number of gas molecules is equal to Avagadros number (6.022 × 1023) times the number of moles of the gas.
1)
What is the temperature of the gas after the energy is added?
K
2)
What is the change in pressure of the gas?
Pa
3)
How much work was done by the gas during this process?
J
Explanation / Answer
the temperature of the gas after the energy is
Q = nCVdT
51500 = 13.7*12.47*(T-300)
T = 601.45 K
------------------------------------------------------------------
the change in pressure of the gas:
dP = nRdT/V = 13.7*8.314*[601.45 - 300]/2.74 = 12531.3 Pa
------------------------------------------------------------------------------------
the work done is,
W = pdV = P(0) = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.