A tank with a constant volume of 1.45 m3 contains 15.2 moles of a monatomic idea
ID: 1485846 • Letter: A
Question
A tank with a constant volume of 1.45 m3 contains 15.2 moles of a monatomic ideal gas. The gas is initially at a temperature of 300 K. An electric heater is used to transfer 57400 J of energy into the gas. It may help you to recall that CV = 12.47 J/K/mole for a monatomic ideal gas, and that the number of gas molecules is equal to Avagadros number (6.022 × 1023) times the number of moles of the gas.
What is the temperature of the gas after the energy is added?
K
2)
What is the change in pressure of the gas?
Pa
3)
How much work was done by the gas during this process?
J
Explanation / Answer
1)
dQ = n*Cv*dT
57400 = 15.2*12.47*dT
dT = 302.83 K
T2 - T1 = 302.83
T2 - 300 = 302.83
T2 = 602.83 K
+++
2)
P1*V = n*R*T1
P1*1.45 = 15.2*8.314*300
P1 = 26146.09 Pa
P2*V - n*R*T2
P2*1.45 = 15.2*8.314*602.83
P2 = 52538.83
P2 - P1 = 26392.74 Pa
++++++++++++++++
+
3)
W = P*dV = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.