The quantity, q, of a product manufactured depends on the number of workers. IV,
ID: 2862607 • Letter: T
Question
The quantity, q, of a product manufactured depends on the number of workers. IV, and the amount of capital invested. K, and is given by: q= 6W^3/4K1/4. Labor costs arc dollar 10 per worker and capital costs are dollar 20 per unit, and the budget is dollar 3000. What are the optimum number of workers and the optimum number of units of capital? Recompute the optimum values of W and K when the budget is increased by one dollar. Check that increasing the budget by dollar 1 allows the production of X extra units of the good, where X is the Lagrange multiplier.Explanation / Answer
3000=(q)(10+20)
q = 3000/30
q = 100
dq = 6*3/4*w -0.25 K0.25 + 6w0.75 * 0.25K -0.75 = 0
18/4*K= 6/4 w
3K = w...................(1)
but from the original equation
100 = 6 w 0.75 * (w/3)0.25
100 = 6 w (1/3)0.25
100 = 4.55901 w
Hence , w = 100 / 4.55901
w = 21.9346
Now from (1), putting w into (1), we get :
k = w/3
= ( 21.9346 ) / 3
Hence, k = 7.3115
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.