A) The yield to maturity of a bond trading at $980, paying an annual coupon of 2
ID: 2814713 • Letter: A
Question
A) The yield to maturity of a bond trading at $980, paying an annual coupon of 2.5%, on a face value of $1000, maturing 6 years from now, with the first coupon payable 1 year from now is:
B) The yield to maturity of a bond trading at $950, paying an annual couponof 3.5%, on a face value of $1000, maturing 8 years from now, with the first coupon payable 1 year from now is:
C) The yield to maturity of a bond trading at $1000, paying an annual coupon of 5%, on a face value of $1000, maturing 7 years from now, with the first coupon payable 1 year from now is:
Explanation / Answer
Approx Yield to maturity=[Annual coupon+(Face value-Present value)/time to maturity]/(Face value+Present value)/2
1.Annual coupon=$1000*2.5%=$25
Approx YTM=[25+(1000-980)/6]/(1000+980)/2
which is equal to
=2.87%(Approx).
2.Annual coupon=$1000*3.5%=$35
Approx YTM=[35+(1000-950)/8]/(1000+950)/2
which is equal to
=4.25%(Approx).
3.Annual coupon=$1000*5%=$50
Approx YTM=[50+(1000-1000)/7]/(1000+1000)/2
which is equal to
=5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.