Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) The distance between the points A and B on two equipotential lines with V1=5.

ID: 1651613 • Letter: A

Question

A) The distance between the points A and B on two equipotential lines with V1=5.7 V and V2=2 V is 3.7 cm. What is the average magnitude of the electric field at the midpoint C expressed to one decimal place?

B) The following graph shows the voltage (V) vs. the distance (d) from the positive electrode between two charged parallel conductors (at the distance d = 0 the voltage V0 = 12, and at the distance d0 = 10 the voltage V = 0). What is the value of electric field at the distance 4 cm? Express the answer as a whole number with SI unit.

QUESTION 2 The distance between the points A and B on two equipotential lines with V1-5.7 V and V2-2 V is 3.7 cm. What is the average magnitude of the electric field at the midpoint C expressed to one decimal place? QUESTION 3 The following graph shows the voltage (V) vs. the distance (d) from the positive electrode between two charged parallel conductors (at the distance d = 0 the voltage VO-12, and at the distance do-10 the voltage V = 0). What is the value of electric field at the distance 4 cm? Express the answer as a whole number with SI unit

Explanation / Answer

According to the chegg guidelines I am allowed to answer only 1 question at a time.

1) The distance between the points A and B on two equipotential lines with V1=5.7 V and V2=2 V is 3.7 cm. What is the average magnitude of the electric field at the midpoint C expressed to one decimal place?

Answer) E = V1- V2/ d = ( 5.7 V - 2.0 V ) / ( 0.0370 cm -0 ) = -100 V/m or 100 V/m ==============================================================ANSWER)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote