16) Louis purchased $5,000 worth of stock three years ago and sold t today for $
ID: 2802311 • Letter: 1
Question
16) Louis purchased $5,000 worth of stock three years ago and sold t today for $8.,000 He received no dividends from this investment. Inflation averaged 1% during the three years he owned the stock. What was his annualized real rate of return on this investment? 17) The firm will pay an annual dividend this year of $3 per share. The current market price of the stock is $40.00 per share. The book value of this stock is $24.00 per share. The earnings per share for this firm is $5.75. What is the current dividend yield of this stock? 18) You purchased 100 shares of Quantex at $150 per share for a total investment of $15,000. After your purchase the stock had a 3 for 1 split. How many shares do you now own and how much is your original investment now worth? A) 100 shares and $150 dollars B) 300 shares and $15,000 dollars C) 100 shares and $45,000 dollars D) 300 shares and $45,000 dollars 19) ComChip is a computer chip manufacturer. Its stock is selling at $50 per share and earnings are $2 per share. What is the stock's P/E ratio? A) 50.00 B) 45.80 C) 25.00 D) 27.78 E) 22.50Explanation / Answer
(16)
Purchase Price of Stock = $5000 and Sale Price = $8000
Nominal Rate of Return = R(n) = [(8000 - 5000) / 5000] x 100 = 60%
Annual Inflation Rate = i = 1%
Let annualized real return rate be R(r) and Stock Holding Period = t = 3 years
Therefore, by Fisher Effect
[(1+R(n)) / (1+i)^{t}] = 1+ R(r) where all variable values are all mentioned above. Inputing variable values and solving the Fisher Effect equation we get
R(r) = 0.5529 OR 55.29%
NOTE: Please raise separate question for each of the following questions.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.