16) A battery is connected in series witha R = 0.34 ? resistor and an inductor,a
ID: 1269298 • Letter: 1
Question
16) A battery is connected in series witha R = 0.34 ? resistor and an inductor,as shown in the figure below. The switch is closedat t = 0. The time constant of the circuitis ? = 0.24 s, and the maximum current in thecircuit is I = 8.3 A. Find the following.
(a) the emf of the battery
V
(b) the inductance of the circuit
mH
(c) the current in the circuit after one time constant haselapsed
A
(d) the voltage across the resistor and the voltage across theinductor after one time constant has elapsed
Explanation / Answer
a) max current = V/R
V = 8.3*0.34=2.82 V
b) tau = L/R
L = tau R = 0.24*0.34= 0.0816 H = 81.6 m H
c) I = Imax ( 1 - e^(-t/tau))
I = 8.3*(1-e^(-1))= 5.25 A
d) Vrestistor = I R = 5.25*0.34= 1.79 V
Vinductor = 2.82-1.79= 1.03 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.