Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

16%E Pad F 3:15 PM flipitphysics.com FlipltPhysics PHYS2212 SPR 2017 macmillan l

ID: 1610916 • Letter: 1

Question

16%E Pad F 3:15 PM flipitphysics.com FlipltPhysics PHYS2212 SPR 2017 macmillan learning Georgia Perimeter College Unit 17: Prelecture Checkpoint /Homework Homework: Faraday's Law 100% until Friday, April 21 at 11:59 PM Rotating Triangle in a Magnetic Field 2 3 7 A conducting wire formed in the shape of a right triangle with base b 31 cm and height h 63 cm and having resistance R 2.8 n, rotates uniformly around the y-axis in the direction indicated by the arrow (clockwise as viewed from above (loooking down in the negative y direction The triangle makes one complete rotaion in time t-T- 1 constant magnetic field B O O 1.4 T pointing in the positive z direction (out of the screen) exists in the region where the wire is rotating. O O 1) What is w, the angular frequency of rotation? radians/second Submit 2) What is Imax, the magnitude of the maximum induced current in the loop? At time t 0, the wire is positioned as shown. What is the magnitude of the magnetic flux 1 at timet t1. 0,375 s? Tm2 Submit 4) What is 1, the induced current in the loop at time t -0.375 s? I1 is defined to be positive if it flows in the negative y. direction in the segment of length h.

Explanation / Answer

1) w = 2*pi/T

= 2*pi/1

= 6.28 rad/s

2) maximum induced emf = A*B*w

= (1/2)*b*h*B*w

= (1/2)*0.31*0.63*1.4*6.28

= 0.86 volts

Imax = emf_max/R

= 0.86/2.8

= 0.307 A

C) at t = t,

magnetic flux through the loop = A*B*cos(w*t)

= (1/2)*b*h*B*cos(6.28*0.375)

= (1/2)*0.31*0.63*1.4*cos(6.28*0.385)

= 0.102 T.m^2

4) I = Imax*sin(w*t)

= 0.307*sin(6.28*0.385)

= 0.203 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote