This problem concerns the effect of taxes on the various break-even measures. Co
ID: 2797519 • Letter: T
Question
This problem concerns the effect of taxes on the various break-even measures. Consider a project to supply Detroit with 40,000 tons of machine screws annually for automobile production. You will need an initial $5,400,000 investment in threading equipment to get the project started; the project will last for six years. The accounting department estimates that annual fixed costs will be $800,000 and that variable costs should be $350 per ton; accounting will depreciate the initial fixed asset investment straight-line to zero over the six-year project life. It also estimates a salvage value of $280,000 after dismantling costs. The marketing department estimates that the automakers will let the contract at a selling price of $450 per ton. The engineering department estimates you will need an initial net working capital investment of $520,000. You require a return of 16 percent and face a marginal tax rate of 30 percent on this project. Calculate the accounting, cash, and financial break-even quantities. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to the nearest whole number, e.g., 32.) Cash break-even Accounting break-even Financial break-evenExplanation / Answer
Accounting break even point is as follows:
Number of untis that can be sold=40,000 tons.
Contribution per ton=$450 -$350
=$100 per ton.
Total contribution earned=$100*40,000
=$4,000,000.
Initial investment =5.4 millions
Life of the equipment =5400000/6
=$900,000.
Other fixed overhead=$800,000
Total fixed cost=$800,000+$900,000
=$1,700,000.
Number of untis that must be sold to earn a contribution of $1,700,000 =
Total fixed cost/Contribution per ton
=$1,700,000/100
=17,000 tons.
Answer for cash break even point:
Cash fixed costs=$800,000.
Contribution per ton=$100.
Number of units to be sold to break even=$800,000/$100.
=8000 units.
Financial break even point:
NPV is zero at what level of sales is the financial break even point.
Total cash outflow at year 0=cost of the machine+net working capital
=$5,400,000+$520,000
=$5,920,000.----------(1)
Cash inflow from the salvage value=$280,000*(1-.30)
=$196,000.
Present value of after tax salvage value=$196,000/1.16^6
=$80,446.68.-------(2)
Present value of recovery of net working capital=$520,000/1.16^6
=$213,429.97.---------(3)
Present value of terminal cash inflows=(2)+(3)
=$293,876.65.-------(4)
Cash flows to be generated by sale of screws=(1)-(4)
=$5,626,123.35.
After tax cash flows required on sale of screws over six year period=present value annuity factor @16% for 6 years is (1-(1+.16)^-6)/.16
=3.6847.
Let x be revenue after tax to be generated per year.
3.6847x=$5,626,123.35.
x=$1526872.885.
This is after tax revenue.
After tax revenue to be generated before tax savings on depreciation=$1526872.885. - $900,000*30%
=$1256872.885
Before tax cash flows to be generated=$1256872.885./.7
=$1795532.69
Number of tons to be sold to generate a pre tax revenue of $1795532.69 is
=$1795532.69/100
=17,955.32 rounded to 17,956 tons of screws.
=$2181246.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.