This print-out should have 9 questions. Multiple choice questions may continue o
ID: 3164202 • Letter: T
Question
This print-out should have 9 questions. Multiple choice questions may continue on the next column or page - find all choices before answering. A(n) 7 kg object moving with a speed of to the right, toward the 5 kg block. The 9.2 m/s collides with a(n) 19 kg object moving surface is with a velocity of 11 m/s in a direction 22 degree from the What is the speed of the two objects after together) just after they collide. the collision if they remain stuck together? Answer in units of m/Answer in units of m 006 (part 4 of 4) 10.0 points Find the horizontal distance the blocks move 002 (part 2 of 2) 10.0 point what is the change in direction experienced before coming to rest. by the lighter of the two objects? Answer in units of m. Answer in units of 007 10.0 points A 11.6g bullet is fired vertically into a 5.06 kg 003 (part 1 of 4) 10.0 points A mass less spring with force constant block of wood. 510 N/m is fastened at its left end to a vertical wall, as shown below. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 510 N/m. The bullet gets stuck in the block, and the 5 kg pact lifts the block 0.013 m up. (That is, the block-with the bullet stuck in it-rises initially, the 7 kg block and 5 kg block rest 0.013 m up above its initial position, and then on a horizontal surface with the 7 kg block in falls back down.) M/s What was the in Given g contact with the spring (but not compressing it) and with the 5 kg block in contact with the velocity of the bullet 7 kg block. The 7 kg block is then moved to Answer in units of m/s. the left, compressing the spring a distance 008 (part 1 of 2) 10.0 points 0.7 m, and held in place while the 5 kg block A 1.8 kg steel ball and 3 m cord of negligee remains at rest as shown below. bled mass make up a simple pendulum that can pivot without friction about the point o 0.7 m This pendulum is released from rest in a b zonal position and when the ball is at its lowest point it strikes a 1.8 kg block sitting.Explanation / Answer
momentum is conserved before and after collission
we take the initial direction of 7 kg mass as the +x direction
momentum along x before collison
7 Kg Px = 7*9.2 = 64.4 kg-m/s
Py =0
19 kg mass Px = 19*11Cos(22) = 193.78 kg-m/s
Py = 19*11Sin(22) = 78.29 kg-m/s
momentum after collision
Px = 193.78 + 64.4 = 258.18 kg-m/s
Py = 78.29 kg-m/s
magnitude = sqrt(258.182 + 78.292) = 269.79 kg-m/s
total mass = 19 +7 = 26 kg
speed after collision = 269.79 /26 = 10.38 m/s
direction tan(p) = 78.29/258.18 = 0.303
p = 16.870 wrt to the +x, axis
The combined mass moves at 16.870 wrt to the +x-axis, which is the original direction od the lighter mass 7 kg
The chnage is direction experienced by the lighter mass is 16.87o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.