This print-out should have 8 questions Multiple-choice questions may continue on
ID: 1586000 • Letter: T
Question
This print-out should have 8 questions Multiple-choice questions may continue on the next column or page-find all choices before answering. A sound wave has a frequency of 605 Hz in air and a wavelength of 0.55 m. What is the temperature of the air? Assume the velocity of sound at 0degreeC is 3.35 m/s. 1/square root 1+x square root 1-x for xlessthan1.Answer in units of degree C. Sound from Source A has twice the frequency of sound from Source B. Compare the wavelengths of sound from the two sources. The wave length of sound from Source B is half the wavelength of sound from Source A. The wave length of source AExplanation / Answer
1)
Velocity of sount at T degrees is
V = 605x0.55
V = 332.75 m/sec
we know that speed of sound at T degree is given by
V = 335 +(0.6 T)
332.75 = 335 + (0.6T)
T = -3.75 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.