You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with a
ID: 2794388 • Letter: Y
Question
You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 15 percent and Stock Y with an expected return of 7 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 11.4 percent, how much money will you invest in Stock X?
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 11.4 percent, how much money will you invest in Stock Y?
You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 15 percent and Stock Y with an expected return of 7 percent.
Explanation / Answer
Let investment in X=$x
Hence investment in Y=(15000-x)
Expected return=Respective returns*Respective weights
0.114=(x/15000*0.15)+(15000-x)/15000*0.07
0.114*15000=0.15x+(15000-x)0.07
1710=0.15x+1050-0.07x
Hence x=(1710-1050)/(0.15-0.07)
Hence investment in X=$8250
Y=(15000-8250)=6750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.