You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with a
ID: 2760756 • Letter: Y
Question
You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 14 percent and Stock Y with an expected return of 7 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 10 percent, how much money will you invest in Stock X?
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 10 percent, how much money will you invest in Stock Y?
You have $15,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 14 percent and Stock Y with an expected return of 7 percent.
Explanation / Answer
Now the equation is given as follows:
X* 0.14 + (1-X)*0.07 =0.10
Where "X" is the amount of money in percentage terms to be invested in Stock X
0.14X + 0.07-0.07X = 0.10
0.07X = 0.03
X = 0.42857
Hence You will invest 0.42857*15000 = $6,428.57 in stock X - (a)
And you will invest 15000 - 6428.57 = $8,571.43 in Stock Y - (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.