You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with a
ID: 2769169 • Letter: Y
Question
You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 14 percent and Stock Y with an expected return of 9 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 11.2 percent, how much money will you invest in Stock X?
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 11.2 percent, how much money will you invest in Stock Y?
You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 14 percent and Stock Y with an expected return of 9 percent.
Explanation / Answer
Total value to invest = $10,000
Return on stock X = 14%
Return on stock Y = 9%
Expected return = 11.2%
Dollar value of expected return = $10,000 × 11.20%
= $1,120
Let’s Assume investor has invested X amount in stock X and ($10,000 – X) Amount in stock Y.
So,
$1,120 = 14% × X + ($10,000 – X) × 9%
5% × X = $1,120 - $900
X = $4,400
So total money invested in stock X is $4,400.
Total amount invested in stock Y = $10,000 - $4,400
= $5,600
Hence, Total amount invested in stock X is $4,400 and stock Y is $5,600.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.