Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are stock X with a

ID: 2716006 • Letter: Y

Question

You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are stock X with an expected return of 13 percent and stock Y with an expected return of 8 percent. Your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.4 percent. All money must be invested. How much will you invest in stock X?

A stock has an expected return of 12 percent, its beta is 0.85, and the risk-free rate is 6.6 percent. What must the expected return on the market be?

6.35%

12.31%

13.60%

13.47%

12.95%

A portfolio is invested 20 percent in Stock G, 60 percent in Stock J, and 20 percent in Stock K. The expected returns on these stocks are 10 percent, 17 percent, and 22 percent, respectively. What is the portfolio's expected return?

16.60%

15.77%

13.07%

17.43%

17.26%

Your portfolio is invested 30 percent each in stocks A and C, and 40 percent in stock B. What is the standard deviation of your portfolio given the following information?

You have $10,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are stock X with an expected return of 13 percent and stock Y with an expected return of 8 percent. Your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.4 percent. All money must be invested. How much will you invest in stock X?

Explanation / Answer

Answer: Let x = $amt of Stock X and y = $amt of Stock Y.

x + y = 10000
1.13x + 1.08y = 1.124 * 10000 = 11240

Substituting y = 10000 - x in the second equation,
1.13x + 1.08 (10000 - x) = 11240
1.13x + 10800 - 1.08x = 11240
.05x = 440
x = 8800
Therefore y = 1200

Sanity check:
1.13 * 8800 = 9944
1.08 * 1200 = 1296
9944+ 1296 = 11240, a return of 12.40%

We will invest in stock X is $8800

Answer: Calculation of the expected return on the market will be:

Ke=Rf+Beta[Erm-Rf]

12%=6.6%+0.85[x-6.6%]

5.4%=0.85x-5.61%

X=12.95%

Answer: Calculation of the Portfolio Return:

Rp=0.20*0.10+0.60*0.17+020*0.22

=16.6%

Answer: Calculation of the standard deviation:

  State of Probability of Rate of Return   Economy State of Economy if State Occurs Er(A) Stock A Stock B Stock C Er(A) Er(B) Er (c ) Deviation A Deviation B Deviation C Square of A Square B Square C P*SQ A P*SQ B P*SQ C   Boom 0.25 0.25 0.25 0.45 0.0625 0.0625 0.1125 0.165 0.12 0.32 0.0272 0.0144 0.1024 0.006806 0.0256 0.0256   Good 0.25 0.1 0.13 0.11 0.025 0.0325 0.0275 0.015 0 -0.02 0.0002 0 0.0004 0.00005 0.0001 0.0001   Poor 0.25 0.03 0.05 0.05 0.0075 0.0125 0.0125 -0.055 -0.08 -0.08 0.003 0.0064 0.0064 0.000756 0.0016 0.0016   Bust 0.25 -0.04 -0.09 -0.09 -0.01 0.0225 -0.0225 -0.125 -0.22 -0.22 0.0156 0.0484 0.0484 0.003906 0.0121 0.0121 0.085 0.13 0.13 0.011519 0.0394 0.0394 SD 10.73% 19.85% 19.85% Weight 0.3 0.4 0.3 Portfolio of SD 0.03219 0.0794 0.05955 0.17114
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote