Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Optimal Capital Structure with Hamada Beckman Engineering and Associates (BEA) i

ID: 2791711 • Letter: O

Question

Optimal Capital Structure with Hamada

Beckman Engineering and Associates (BEA) is considering a change in its capital structure. BEA currently has $20 million in debt carrying a rate of 7%, and its stock price is $40 per share with 2 million shares outstanding. BEA is a zero growth firm and pays out all of its earnings as dividends. The firm's EBIT is $14.731 million, and it faces a 35% federal-plus-state tax rate. The market risk premium is 4%, and the risk-free rate is 4%. BEA is considering increasing its debt level to a capital structure with 35% debt, based on market values, and repurchasing shares with the extra money that it borrows. BEA will have to retire the old debt in order to issue new debt, and the rate on the new debt will be 5%. BEA has a beta of 0.8.

What is BEA's unlevered beta before restructuring? Use market value D/S (which is the same as wd/ws) when unlevering. Round your answer to two decimal places.

What are BEA's new beta after releveraging and cost of equity if it has 35% debt? Round your answers to two decimal places.

What is BEA's WACC after releveraging? Round your answer to two decimal places.
_____%

What is the total value of the firm with 35 % debt? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to three decimal places.
$ ______ million

Beta ______ Cost of equity ______ %

Explanation / Answer

a) Unlevered beta = Levered beta / (1 + (1 - tax) x D/E)

Here, D/E = 20 / (40 x 2) = 25%

=> Unlevered beta = 0.8 / (1 + (1 - 35%) x 25%) = 0.69

b) New levered beta = Unlevered beta x (1 + (1 - tax) D/E) = 0.69 x (1 + (1 - 35%) x 35/65) = 0.93

Cost of equity = Rf + beta x MRP = 4% + 0.93 x 4% = 7.72%

c) WACC = wd x kd x (1 - tax) + we x ke

= 35% x 5% x (1 - 35%) + 65% x 7.72%

= 6.15%

d) Value of unlevered firm = EBIT x (1 - tax) / Cost of unlevered equity

Cost of unlevered equity = Rf + beta x MRP = 4% + 0.69 x 4% = 6.75%

Value of unlevered firm = 14.731 x (1 - 35%) / 6.75% = $141.80

Value of levered firm = Value of unlevered firm + Tax rate x Debt

here, Debt = 35% x 141.80 and tax rate = 35%

=> Value of levered firm = 141.80 x (1 + 35% x 35%) = $159.168 million

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote