Oppositely charged parallel plates are separated by5.35 mm. A potential differen
ID: 1666954 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separated by5.35 mm. A potential difference of 600V exists between the plates (a) What is the magnitude of the electric field strengthbetween the plates? (b) What is the magnitude of the force on an electron betweenthe plates?2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J
Oppositely charged parallel plates are separated by5.35 mm. A potential difference of 600V exists between the plates (a) What is the magnitude of the electric field strengthbetween the plates? (b) What is the magnitude of the force on an electron betweenthe plates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J
Explanation / Answer
Given distancebetween two plates d = 5.35 mm =0.00535 m potentialbetween two plates V = 600 V a) magnitude of electric fieldstrength E = V/ d = 600 / 0.00535 = 1.12*105 N / m b) magnitude of force on electron F = E q q = charge of electron = 1.6*10-19C there fore F = 1.12*105 *1.6*10-19 = 1.792*10-14 N c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.