Oppositely charged parallel plates are separatedby 5.35 mm. A potential differen
ID: 1666942 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separatedby 5.35 mm. A potential difference of600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?(b) What is the magnitude of the force on anelectron between the plates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J (a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?
(b) What is the magnitude of the force on anelectron between the plates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J
Explanation / Answer
a ) Magnitude of Electric field strength E =V * d potentialdifference V = 600 V , seperated by adistance d = 5.35 mm = 5.35*10-3m E = 600V * 5.35*10-3 m = 3.21 V /m b ) Magnitude of Force on a electron is F =q0 E where q0 is charge of electron is1.6*10-19 C F = 1.6*10-19 C * 3.21 V /m = 5.13 N c ) Work done is W = q0 Ed where q0 is charge of electron is1.6*10-19 C , seperated distance d =2.90*10-3 m W = 1.6*10-19 C * 5.13 N *2.90*10-3 m = 23.8 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.