Oppositely charged parallel plates are separated by 5.35 mm. A potential differe
ID: 1666541 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separated by 5.35 mm. A potential difference of 600 V existsbetween the plates. (a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?1 N/C
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J
(a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?
1 N/C
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.90 mm from the positive plate?
3 J
Explanation / Answer
Given separation between two plates d =5.35 mm potential difference V = 600 V magnitude of electric field strength between theplates E = V d = ( 600 )( 5.35 *10-3 m ) = 3.210 N /C magnitude of the force on an electron between theplates F = E q where q = charge of electron =1.6*10-19 C there fore F = 3.210 *1.6 *10-19C = 5.136*10-19 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.