Oppositely charged parallel plates are separated by 5.33 mm. A potential differe
ID: 1762545 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separated by 5.33 mm. A potential difference of 600 V existsbetween the plates.(a) What is the magnitude of the electric fieldbetween the plates?
1 Answer in N/C.
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 Answer in N.
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.88 mm from the positive plate?
3 Answer in J. (a) What is the magnitude of the electric fieldbetween the plates?
1 Answer in N/C.
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 Answer in N.
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.88 mm from the positive plate?
3 Answer in J.
Explanation / Answer
Given : . Potential difference (V) = 600 V . Distance between the plates (r) = 5.33 mm = 5.33 x 10-3 m . (a) Electric field is : E = V / r = 600 / 5.33 x 10-3 m = 1.126 x 105 N / C . (b) Force F = E * q = 1.126 x 105 N / C * 1.602 x 10-19 C = 1.80 x 10-14 N . (c) Work W = F *S = 1.80 x 10-14 N * 2.88 x 10-3 m = 5.184 x 10-17 J . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.