Suppose the returns on long-term corporate bonds and T-bills are normally distri
ID: 2787725 • Letter: S
Question
Suppose the returns on long-term corporate bonds and T-bills are normally distributed. Assume for a certain time period, long-term corporate bonds had an average return of 6.8% and a standard deviation of 9.8%. For the same period, T-bills had an average return of 5.3% and a standard deviation of 4%. Use the NORMDIST function in Excel® to answer the following questions: a. What is the probability that in any given year, the return on long-term corporate bonds will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Probability of return greater than 10 percent 37.07 % Probability of return less than 0 percent % b. What is the probability that in any given year, the return on T-bills will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Probability of T-bill return greater than 10 percent 12.65 % Probability of T-bill return less than 0 percent 10.78 % c. In one year, the return on long-term corporate bonds was 5.5 percent. How likely is it that such a low return will recur at some point in the future? T-bills had a return of 11.82 percent in this same year. How likely is it that such a high return on T-bills will recur at some point in the future? (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Probability of return on long-term corporate bonds less than –5.5 percent % Probability of T-bill return greater than 11.82 percent %
Explanation / Answer
The syntax for excel normdist function is:
=normdist(x,mean,standard_dev,cumulative)
Where X=the value at which you want to want to evaluate the distribution function
Mean= mean of the distribution
standard_dev=Standard deviation of the distribution
Cumulative: True =Cumulative normal distribution function (CDF)
False=Normal Probability density function (CDF)
a) So the first part asks what is probability of corporate bonds having a return greater than 10 % in any one year.
So the normdist function will give us what is the probability of returns less than equal to 10%. So return greater than 10 % can be written as:
P(X>10) =1- normdist(x,mean,standard_dev,cumulative)
Where x=10
Mean=6.8%
standard_dev=9.8%
cumulative=True
Therefore, P(X>10) =1- normdist(10,6.8,9.8,True)
=1- 0.627989
=0.372011=37.20%
So now the question asks what is the probability of returns being less than 0%.We just have to use the normdist function
Therefore, P(X<0)= normdist(0,6.8,9.8,True)
= 0.24388=24.39%
Conclusion: Probability of returns greater than 10% is 37.20, while probability of returns less than 0% is 24.39%.
b) Now we have to do the same exercise for T-Bills:
P(X>10) =1- normdist(x,mean,standard_dev,cumulative)
Where x=10
Mean=5.3%
standard_dev=4%
cumulative=True
P(X>10) =1- normdist(10,5.3,4,TRUE)
=1-0.880003
=0.119997=12%
P(X<0) = normdist(0,5.3,4,TRUE)
=0.092586=9.26%
Conclusion: Probability of returns greater than 10% is 12%, while probability of returns less than 0% is 9.26%.
c) We have to evaluate the probabilities of returns less than -5.5% for corporate bonds, and greate than 11.82% for T-Bills. We will use the normdist function:
Therefore, P(X< -5.5)= normdist(-5.5,6.8,9.8,true)
= 0.104721=10.47%
Therefore P(X>11.82)= 1-normdist(11.82,5.3,4,true)
= 11.82- 0.948449= 0.051550748
=5.15%
Conclusion: Therefore, probability of returns less than to -5.5 % is 10.47%, and returns greater than 11.82% is 5.15%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.