Suppose the real risk-free rate is 3.50%, the average future inflation rate is 2
ID: 2665799 • Letter: S
Question
Suppose the real risk-free rate is 3.50%, the average future inflation rate is 2.25%, a maturity premium of 0.08% per year to maturity applies, i.e., MRP = 0.08%(t), where t is the years to maturity.Suppose also that a liquidity premium of 0.5% and a default risk premium of 0.85% applies to A-rated corporate bonds.
How much higher would the rate of return be on a 5-year A-rated corporate bond than on a 5-year Treasury bond?
Here we assume that the pure expectations theory is NOT valid, and disregard any cross-product terms, i.e., if averaging is required, use the arithmetic average.
Explanation / Answer
Real risk-free rate, r*
r* = 3.5%
IP = 2.25%
MRP, 5 year T-bond = 0.4% (0.08% per year x 5)
MRP, 10 year corporate = 0.8% (0.08 per year x 10)
LP = 0.5%
DRP = 0.85%
k = r* + IP + MRP
T-Bond Rate = 3.5 +2.25 + 0.4
= 6.15%
k = r* + IP + MRP + LP + DRP
A Bond Yield = 3.5 + 2.25 + 0.8 + 0.5 + 0.85
= 7.9%
Difference = 7.9 – 6.15
= 1.75%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.