Suppose the price of gold is $440 per ounce in May and you feel: the price is go
ID: 2654175 • Letter: S
Question
Suppose the price of gold is $440 per ounce in May and you feel: the price is going to move up sharply in the future months so you buy an October gold contract for a futures contract settle price of $460 per ounce. Calculate the profit or loss from these transactions if the contracts are liquidated in September when the October gold future settle price is 1) $400 per ounce, 2) $500 per ounce.
A) Case 1: 4,000 loss; Case 2: 6,000 gain
B) Case 1: 4,000 loss; Case 2: 6,000 gain
C) Case 1: 6,000 gain; Case 2: 4,000 loss
D) Case 1: 6,000 loss; Case 2: 4,000 gain
Explanation / Answer
Assumin 100contracts.
1) price = 400 , loss = (460 - 400 ) = $ 60 per contract .so total loss = 60 *100= $ 6000 loss
2)Prics = 500 , Gain = (460 -500 ) = $ -40 per contract , so total gain = 40*100 = $ 4000 gain
correct otpion is "D" -Case 1 6000 loss , case 2 , 4000 gain
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.