Suppose the real risk-free rate is 3.50%, the average future inflation rate is 2
ID: 2641554 • Letter: S
Question
Suppose the real risk-free rate is 3.50%, the average future inflation rate is 2.50%, a maturity premium of 0.20% per year to maturity applies, i.e., MRP = 0.20%(t), where t is the years to maturity. Suppose also that a liquidity premium of 0.50% and a default risk premium of 0.80% applies to A-rated corporate bonds. What is the difference in the yields on a 5-year A-rated corporate bond and on a 10-year Treasury bond? Here we assume that the pure expectations theory is NOT valid, and disregard any cross-product terms, i.e., if averaging is required, use the arithmetic average.
Explanation / Answer
step1:
calculate yield on 5-year A=rated bonds
MRP of 5-year bonds = 0.20% * 5 = 1%
yield on A_rated bond = r* + IP + MRP + DRP + LP
= 3.5% + 2.5% + 1% + 0.8% + 0.5%
= 8.3%
step2:
calculate yield on 10-year treasury bonds
MRP on 10-year bonds = 0.20% * 10 = 2%
yield on treasury bond
= r* + IP + MRP
= 3.5% + 2.5% + 2%
= 8%
step3:
calculate difference
difference = 8.3% - 8% = 0.3% .......................ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.