Suppose the real risk-free rate is 3.25%, the average future inflation rate is 4
ID: 2621637 • Letter: S
Question
Suppose the real risk-free rate is 3.25%, the average future inflation rate is 4.35%, and a maturity risk premium of 0.07% per year to maturity applies to both corporate and T-bonds, i.e., MRP = 0.07%(t), where t is the years to maturity. Suppose also that a liquidity premium of 0.50% and a default risk premium of 1.00% apply to A-rated corporate bonds but not to T-bonds. How much higher would the rate of return be on a 10-year A-rated corporate bond than on a 5-year Treasury bond? Here we assume that the pure expectations theory is NOT valid. Disregard cross-product terms, i.e., if averaging is required, use the arithmetic average.
1.81%1.61%
1.85%
1.89%
1.52%
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Rate of Return (Corporate Bond) = 3.25 (Risk Free Rate) + 4.35 (Average Inflation Rate) + .07*10 (MRP) + .50 (Liquidity Premium) + 1 (Default Premium)= 9.8%
Rate of Return (T Bonds) = 3.25 (Risk Free Rate) + 4.35 (Average Inflation Rate) + .07*5 (MRP) = 7.95%
Difference = 9.8 - 8.3 = 1.85%
Option C (1.85%) is the correct answer.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.