A five-year project has an initial fixed asset investment of $325,000, an initia
ID: 2777917 • Letter: A
Question
A five-year project has an initial fixed asset investment of $325,000, an initial NWC investment of $33,000, and an annual OCF of $32,000. The fixed asset is fully depreciated over the life of the project and has no salvage value. If the required return is 11 percent, what is this project’s equivalent annual cost, or EAC?
A five-year project has an initial fixed asset investment of $325,000, an initial NWC investment of $33,000, and an annual OCF of $32,000. The fixed asset is fully depreciated over the life of the project and has no salvage value. If the required return is 11 percent, what is this project’s equivalent annual cost, or EAC?
Explanation / Answer
Initial fixed asset investment = $ 325000 / PVAF(5,11%)
= $325000 / 3.696
= $87933
Equivalent annual cost = $87933 + $33000 + $32000
= $152933
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.