A five-year project has an initial fixed asset investment of $340,000, an initia
ID: 2711069 • Letter: A
Question
A five-year project has an initial fixed asset investment of $340,000, an initial NWC investment of $36,000, and an annual OCF of $35,000. The fixed asset is fully depreciated over the life of the project and has no salvage value. If the required return is 11 percent, what is this project’s equivalent annual cost, or EAC? (Negative amount should be indicated by a minus sign.) (PS: this question was asked and answered three times on Chegg but no one has come up with the correct equivalent annual cost yet)
Explanation / Answer
Initial Investment on Asset = $340000
Initial Net Working CApital = $36000
Annual Operating CAsh Flow = -$35000
Net CAsh Flow in Year 0 = 340000+36000 = $376000
Annual Opearting CAsh Flow per year for 5 years = -$35000
required rate = 11%
NPV = -376000+(-35000)/(1.11)^1+(-35000)/(1.11)^2+(-35000)/(1.11)^3+(-35000)/(1.11)^4+(-35000)/(1.11)^5
NPV = -376000+( -129356)
NPV = -$505356
Let Equivalent Annual Cost is x
x/1.11+x/(1.11)^2+x/(1.11)^3+x/(1.11)^4+x/(1.11)^5= -505356
x/1.11+x/1.23+x/1.37+x/1.52+x/1.69 = -505356
x = -105176
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.