A five-year project has an initial fixed asset investment of $345,000, an initia
ID: 2631606 • Letter: A
Question
A five-year project has an initial fixed asset investment of $345,000, an initial NWC investment of $37,000, and an annual OCF of -$36,000. The fixed asset is fully depreciated over the life of the project and has no salvage value. If the required return is 12 percent, what is this project
A five-year project has an initial fixed asset investment of $345,000, an initial NWC investment of $37,000, and an annual OCF of -$36,000. The fixed asset is fully depreciated over the life of the project and has no salvage value. If the required return is 12 percent, what is this project
Explanation / Answer
Initial investment in the project = -345,000 - 37,000 = -382,000
PV of OCF = -36,000 * (1-1/(1+12%)^5) / 12% = -129,771.94
As we recover NWC at end of project, PV of NWC = 37,000 / (1+12%)^5 = 20,994.79
Total NPV = -382,000 - 129,771.94 + 20,994.79 = -490,777.15
Let EAC be X
So X * (1-1/(1+12%)^5) / 12% = -490,777.15
Solving, we get X = EAC = -136,146.36
Answer: EAC = -136,146.36
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.