We are evaluating a project that costs $864,000, has an eight-year life, and has
ID: 2759083 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $864,000, has an eight-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 71,000 units per year. Price per unit is $49, variable cost per unit is $33, and fixed costs are $765,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 10 percent on this project.
Calculate the accounting break-even point. What is the degree of operating leverage at the accounting break-even point?
Calculate the base-case cash flow and NPV. What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure? Explain what your answer tells you about a 500-unit decrease in projected sales.
What is the sensitivity of OCF to changes in the variable cost figure? Explain what your answer tells you about a $1 decrease in estimated variable costs.
Explanation / Answer
Depreciation = $864,000/8
Depreciation = $108,000 per year
And the accounting breakeven is:
(P-v) QA-FC-D=NI=0
QA= ($765,000 + 108,000)/($49 – 33)
QA= 54,563 units
b. We will use the tax shield approach to calculate the OCF. The OCF is:
OCF base= [(P – v)Q – FC](1 – tc) + tc D
OCF base= [($49 – 33)(71,000) – $765,000](0.65) + 0.35($108,000)
OCF base=[$1,136,000-$765,000]0.65 +$37,800
OCF base= [$371,000] 0.65 +$37,800
OCF base=$241,150+$37,800
OCF base=$278,950
Now we can calculate the NPV using our base-case projections.
There is no salvage value or NWC, so the NPV is:
NPVbase= –$864,000+ $278,950 (PVIFA10%,8)
NPVbase= -864,000+$278,950 x 5.335
=-864,000+ 1,488,178
=$624,178
To calculate the sensitivity of the NPV to changes in the quantitysold, we will calculate the NPV at a different quantity. We will use sales of 72,000 units
OCF new= [($37 – 21)(72,000) – $765,000](0.65) + 0.35(108,000)
OCFnew=[ $1,152,000-$765,000]0.65+0.35 (108,000)
OCFnew=[387,000] 0.65 + $37,800
OCFnew=$251,550+37,800
OCFnew=$289,350
And the NPV is:
NPVnew= –$864,000 + $289,350(PVIFA15%,8)
NPVnew=-$864,000+$289,350 x 5.335
NPVnew=- $679,661
So, the change in NPV for every unit change in sales is:
DNPV/DS = ($624,178 – 679,661)/(71,000 – 72,000)
NPV/DS = +$55.48
If sales were to drop by 500 units, then NPV would drop by:
NPV drop = $55.48(500) = $27,742
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.