We are evaluating a project that costs $860,000, has a twelve-year life, and has
ID: 2645495 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $860,000, has a twelve-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 119,000 units per year. Price per unit is $43, variable cost per unit is $26, and fixed costs are $864,300 per year. The tax rate is 34 percent, and we require a 16 percent return on this project.
Requirement 1:
Calculate the accounting break-even point.
Requirement 2:
Calculate the base-case cash flow and NPV
What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure?
Calculate the change in NPV If there is a 500-unit decrease in projected sales.
Requirement 3:
What is the sensitivity of OCF to changes in the variable cost figure?
Calculate the change in OCF if there is a $1 decrease in estimated variable costs.
We are evaluating a project that costs $860,000, has a twelve-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 119,000 units per year. Price per unit is $43, variable cost per unit is $26, and fixed costs are $864,300 per year. The tax rate is 34 percent, and we require a 16 percent return on this project.
Explanation / Answer
accounting break even point= $935,966/17= 55,057 units
a.cash flow = sales revenue= 119,000*43= $5,117,000
and its NPV = 119,000*17 -(1-0.3)
=$226100 and at 16% factor the value for 12 years is
=226,100*5.197= 1,175,041
NPV= 1,175,041- 860,000= $315,041
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.