You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2754190 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner(leasing is a very common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $6,900,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years. Assume the tax rate is 35 percent. The borrowing rate is 10 percent before taxes. Your company does not expect to pay taxes for the next several years, but the leasing company will pay taxes. Over what range of lease payments will the lease be profitable for both parties? Total payment rangeExplanation / Answer
From Lessee Point of View ( No taxes applicable)
Maximum Annual Lease Payment = Scanner Cost/((1-(1+r)^-n)/r)
Maximum Annual Lease Payment = 6900000/((1-(1+10%)^-4)/10%)
Maximum Annual Lease Payment = $ 2,176,748.55
From Lessor point of view
Annual Depreciation tax shield = 6900000/4*35% = 603750
Minimum annual lease payment*(1-tax rate) = Scanner Cost/((1-(1+r)^-n)/r) - Annual Depreciation tax shield
Minimum annual lease payment*(1-35%) = 6900000/((1-(1+10%)^-4)/10%) - 603750
Minimum annual lease payment* 65% = 2,176,748.55 - 603750
Minimum annual lease payment = $ 1572998.55/65%
Minimum annual lease payment = $ 2,419,997.77
Answer
Total Payment Range $ 2,419,997.77 to $ 2,176,748.55
Note: Leasing is not viable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.