Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capi

ID: 2750557 • Letter: T

Question

The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capital gains in the following way:

Stock Expected Dividend Expected Capital Gain

A $ 0 $ 9

B 4 4

C 21 0

a. If each stock is priced at $100, what are the expected net percentage returns on each stock to (i) a pension fund that does not pay taxes, (ii) a corporation paying tax at 45% (The effective tax rate on dividends received by corporations is 10.5%), and (iii) an individual with an effective tax rate of 10% on dividends and 5% on capital gains? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)

Stock Pension Investor Corporation Individual

A % % %

B % % %

C % % %

b. Suppose that investors pay 40% tax on dividends and 10% tax on capital gains. If stocks are priced to yield an after-tax return of 10%, what would A, B, and C each sell for? Assume the expected dividend is a level perpetuity. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)

Stock Price

A $

B $

C $

Explanation / Answer

Answer (a)

Pension Fund

Corporate

Individual

Stock A

9.00%

4.95%

8.55%

Stock B

8.00%

5.78%

7.40%

Stock C

21.00%

18.80%

18.90%

Answer (b)

A $ 81

B $ 60

C $ 126

Pension Fund - No Taxes

Corporate - Tax Dividends received – 10.5%

                        Tax on Capitalgains - 45%

Individual – Effective tax rate on dividends = 10%

                      Effective tax rate on capital gains = 5%

Stock A

Stock Price = 100

Expected Dividend = 0

Expected Capitalgain = 9

Total return for pension fund =    (Capital gains + Dividend)/Share Price

                                                      = (0+9)/100 = 9/100 = 0.09 or 9.00%

Total return for Corporate = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                  = [(0*(1-0.105) + 9 * (1-0.45)]/100

                                                  = [0+4.95]/100 = 0.0495 or 4.95%

Total return for individual = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                = [0*(1-0.10) + 9 * (1-0.05)]/100

                                                = [0+ 8.55]/100 = 0.0855 or 8.55%

If investors pay 40% tax on dividends and 10% on capital gains, stocks are priced to yield an after tax return of 10%.

Price of Stock A =     [(Dividend * (1-tax) + Capital gain * (1-tax) / after tax return on stock

                              = [0*(1-0.40) + 9 * (1-0.10)]/0.10 = (0 + 8.10) / 0.10 = $ 81

Stock B

Stock Price = 100

Expected Dividend = 4

Expected Capitalgain = 4

Total return for pension fund =    (Capital gains + Dividend)/Share Price

                                                      = (4+4)/100 = 8/100 = 0.08 or 8.00%

Total return for Corporate = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                  = [(4*(1-0.105) + 4 * (1-0.45)]/100

                                                  = [3.58+2.2]/100 = 5.78/100 = 0.0578 or 5.78%

Total return for individual = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                = [4*(1-0.10) + 4 * (1-0.05)]/100

                                                = [3.6+ 3.8]/100 = 7.4/100 = 0.074 or 7.40%

If investors pay 40% tax on dividends and 10% on capital gains, stocks are priced to yield an after tax return of 10%.

Price of Stock B =     [(Dividend * (1-tax) + Capital gain * (1-tax) / after tax return on stock

                            = [4*(1-0.40) + 4 * (1-0.10)]/0.10 = (2.40 + 3.60) / 0.10 = 6/0.10 = $60

Stock C

Stock Price = 100

Expected Dividend = 21

Expected Capitalgain = 0

Total return for pension fund =    (Capital gains + Dividend)/Share Price

                                                      = (0+21)/100 = 21/100 = 0.21 or 21.00%

Total return for Corporate = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                  = [(21*(1-0.105) + 0 * (1-0.45)]/100

                                                  = [18.795+0]/100 = 18.795/100 = 0.18795 or 18.80%

Total return for individual = [(Capital gains *(1-tax) + Dividend * (1-tax)]/Share Price

                                                = [21*(1-0.10) + 0 * (1-0.05)]/100

                                                = [18.9+ 0]/100 = 18.9/100 = 0.189 or 18.90%

If investors pay 40% tax on dividends and 10% on capital gains, stocks are priced to yield an after tax return of 10%.

Price of Stock C =     [(Dividend * (1-tax) + Capital gain * (1-tax) / after tax return on stock

                            = [21*(1-0.40) + 0* (1-0.10)]/0.10 = (12.6 + 0) / 0.10 = 12.6/0.10 = $126

Pension Fund

Corporate

Individual

Stock A

9.00%

4.95%

8.55%

Stock B

8.00%

5.78%

7.40%

Stock C

21.00%

18.80%

18.90%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote