The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capi
ID: 2738662 • Letter: T
Question
The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capital gains in the following way:
a. If each stock is priced at $100, what are the expected net percentage returns on each stock to (i) a pension fund that does not pay taxes, (ii) a corporation paying tax at 45% (The effective tax rate on dividends received by corporations is 10.5%), and (iii) an individual with an effective tax rate of 10% on dividends and 5% on capital gains? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)
b. Suppose that investors pay 40% tax on dividends and 10% tax on capital gains. If stocks are priced to yield an after-tax return of 10%, what would A, B, and C each sell for? Assume the expected dividend is a level perpetuity. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Stock Expected Dividend Expected Capital Gain A $0 $9 B 4 4 C 21 0Explanation / Answer
Part A)
The formula for calculating return is given as follows:
Return = [Dividend*(1-Dividend Tax Rate) + Capital Gain*(1-Capital Gain Tax Rate)]/Price
______
1) Pension Fund
Pension fund pays no taxes. Therefore, the return percentage will get calculated as follows:
Stock A = [0*(1-0) + 9*(1-0)]/100 = 9%
Stock B = [4*(1-0) + 4*(1-0)]/100 = 8%
Stock C = [21*(1-0) + 0*(1-0)]/100 = 21%
______
2) Investor Corporation
The corporation pays 45% tax on capital gains and 10.5% tax on dividend income. The return percentage for each stock are calculated as follows:
Stock A = [0*(1-10.5%) + 9*(1-45%)]/100 = 4.95%
Stock B = [4*(1-10.5%) + 4*(1-45%)]/100 = 5.78%
Stock C = [21*(1-10.5%) +0*(1-45%)]/100 = 18.80%
______
3) Individual
The individual pays 5% tax on capital gains and 10% tax on dividend income. The return percentage for each stock are calculated as follows:
Stock A = [0*(1-10%) + 9*(1-5%)]/100 = 8.55%
Stock B = [4*(1-10%) + 4*(1-5%)]/100 = 7.40%
Stock C = [21*(1-10%) + 0*(1-5%)]/100 = 18.90%
______
Tabular Representation:
______
Part B)
The price can be calculated with the use of following formula:
Stock Price = [Dividend*(1-Dividend Tax Rate) + Capital Gain*(1-Capital Gain Tax Rate)]/After-Tax Return
______
Using the information provided in the question, we get,
Price of Stock A = [0*(1-40%) + 9*(1-10%)]/10% = $81
Price of Stock B = [4*(1-40%) + 4*(1-10%)]/10% = $60
Price of Stock C = [21*(1-40%) + 0*(1-10%)]/10% = $126
______
Tabular Representation:
Stock Pension Investor Corporation Individual A 9.00% 4.95% 8.55% B 8.00% 5.78% 7.40% C 21.00% 18.80% 18.90%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.