The exhaust from a natural gas heating is expelling combustion products at a rat
ID: 2992581 • Letter: T
Question
The exhaust from a natural gas heating is expelling combustion products at a rate of 10 mole per minute. On a mass basis, the exhaust gas contains 10% water, 70% CO2, 10% O2 and 10% CO. The molecular mass of these species are 18,44,32,28 g/mol respectively.1. What is the composition of the flue gas in mole percentage
2. How much water leaves the exhaust gas in grams per minute
3. If for some reason, all the water condenses in the side of the flue stack, what would be the composition of the flue gas on a mass percentage basis
Explanation / Answer
Assume 100 g of exhaust gas Moles of Water = 10/18 = 5/9 = 0.56 Moles of CO2= 70/44 = 35/22 = 1.59 Moles of O2 = 10/32 = 5/16 = 0.3125 Moles of CO=10/28 = 5/14 = 0.3571 Total no. of moles=5/9 + 35/22 + 5/16 +5/14 = 2.816 Mole Fraction of Water = 0.56/2.816 = 0.198 = 19.8 % Mole Fraction of CO2 = 1.59/2.816 = 0.5646 = 56.46 % Mole Fraction of O2 = 0.3125/2.816 = 0.111 = 11.1 % Mole Fraction of CO = 0.3571/2.816 = 0.127 = 12.7 % In 1 minute,10 moles are expelled or 1.98 moles of water are expelled or 1.98*18=35.64 g of water is expelled If all water condenses, In 90 g of exhaust gases, 70g CO2,20g O2 and 10g CO is present.. Mass Percentage of CO2 = 70/90 *100 = 77.78 % Mass Percentage of O2 = 20/90 *100 = 22.22 % Mass Percentage of CO2 = 10/90 *100 = 11.11 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.