On a given flight there are 200 seats. Suppose the ticket price is $475 for each
ID: 2747071 • Letter: O
Question
On a given flight there are 200 seats. Suppose the ticket price is $475 for each seat, and the number of passengers who reserve a seat but do not show up for departure is normally distributed with mean 30 and standard deviation 15. You decide to overbook the flight and estimate that the average loss from a passenger that will have to be "bumped" (if the number of passengers exceeds the number of seats) is $800 (in addition to refunding the original ticket price). What is the maximum number of reservations that should be accepted?
Explanation / Answer
No of seatsin flight - 200
Ticket price -$475
Clearly 200 reservation can be arranged easily.Let they reserved for more than P ,number of reservation ( P> 200)
Marginal benefit 475 =R [Number of Not appearing> (P 200)] = 475 · (1 R[Number of Not Appearing (P 200)])
Equating the marginal benefit and the marginal cost ( 800). Q showing probability.
475 · (1 Q[Number of Not appearing (R 200)) = 800 · Q[Number of Not appearing (R 200)]
Q[Number of Not appearing (R 200)] = 475 / (800 + 475) = 0.3725. Then, the z value should be z = 0.32, and thus we obtain that (R 200) = 30 + (0.32)(15) = 25.2.
Thus maximum number of reservation is 200+25.2= 225.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.