On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A golfer tees of
ID: 1592055 • Letter: O
Question
On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A golfer tees off and drives the ball 5.1 times as far as he would have on earth, given the same initial velocities on both planets. The ball is launched at a speed of 52 m/s at an angle of 54° above the horizontal. When the ball lands, it is at the same level as the tee. (a) On the distant planet, what is the maximum height of the ball? Incorrect: Your answer is incorrect. m (b) On the distant planet, what is the range of the ball?
Explanation / Answer
range on eart RE = u^2*sin(2*theta)/g = (52^2*sin(2*54))/(9.81) = 262.14 m
but on distant planet Range is R = 5*262.14 = 1310.7 m
u^2*sin(2*theta)/g' = 1310.7
g' = (52^2)*sin(2*54)/1310.7 = 1.96 m/s^2
then A) Hmax = u^2*sin^2(theta)/(2*g') = 52^2*sin^2(54)/(2*1.96) = 451.47 m
B) Range is R = 1310.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.