On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A golfer tees of
ID: 1959862 • Letter: O
Question
On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A golfer tees off and drives the ball 2.30 times as far as he would have on earth, given the same initial velocities on both planets. The ball is launched at a speed of 43.4 m/s at an angle of 35 ° above the horizontal. When the ball lands, it is at the same level as the tee. On the distant planet, what is (a) the maximum height and (b) the range of the ball. I am not sure how you are supposed to find the range or even where to start on this problem!
Explanation / Answer
Initial Speed = u = 43.4 m/s
= 35 degrees
accleration on earth = g
on other planet = g'
Range of ball on Earth = u2sin(2)/g
A golfer tees off and drives the ball 2.30 times as far as he would have on earth
therefore,
2.3 x u2sin(2)/g = u2sin(2)/g'
2.3/g =1/g'
g' = g/2.3 = 4.261 m/s^2
a. Max Height = u2sin2()/2g' = 72.714 metres
b. Range = u2sin(2)/g' = 415.387 metres
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.