On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. Agolfer tees off
ID: 1666846 • Letter: O
Question
On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. Agolfer tees off and drives the ball 3.10 times as far as he wouldhave on earth, given the same initial velocities on both planets.The ball is launched at a speed of 41.8 m/s at an angle of 34 °above the horizontal. When the ball lands, it is at the same levelas the tee. On the distant planet, what is (a) themaximum heightExplanation / Answer
A golfer tees off and drives the ball 3.10 times as far as he wouldhave on earth, therefore the time t for the ball traveled is tripleto it on the Earth. t=2*Vx/g => g =9.8/3=3.267 m/s2 the time T for the ball reached to the highest point when thevertical velocity =0 => T=V*sin34/g h(t)=V*sin34 -g*t2/2 the maximum height reached: H=(V*sin34)2/2g=83.63 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.