You are given the following information on Norne Corporation: Debt 9000 corporat
ID: 2743055 • Letter: Y
Question
You are given the following information on Norne Corporation:
Debt 9000 corporate bonds with $1000 par value and a current price of $1040.the bonds have a 6.2% coupon, pay interest semiannually. and mature in 20 years
Equity 225000 shares of common stock selling at $64.5 per share, the stock has a beta of 0.85
Market The expected return on the market is 12% , and the risk free rate is 5% If the tax rate for norne is 35%
A) Calculate the after-tax cost of debt for Norne
B) Calculate the cost of equity for Norne
C) Calculate the weighted average cost of capital for Norne.
Explanation / Answer
A) After-tax cost of debt for Norne = Interest *(1- tax rate)
= 6.2 * (1- .35)
= 4.03
B) Cost of equity for Norne = risk free return + Beta * (market return - risk free return)
= 5 + 0.85*(12-5)
= 10.95
Bonds = 9000 * 1040 = 9,360,000
Common stock = 225000 * 64.5 = 14,512,500
Total capital structure = 23872500
Weight of bond/debt = 9360000/23872500 = 0.39
Weight of equity =14,512,500/ 23872500 = 0.61
C) Weighted average cost of capital for Norne.
= Cost of equity * weight of equity + Cost of debt * weight of debt
= 10.95 * (.61) + 4.03 * (.39)
=8.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.