Your firm is considering a new investment proposal and would like to calculate i
ID: 2726268 • Letter: Y
Question
Your firm is considering a new investment proposal and would like to calculate its weighted average cost of capital. To help in this, compute the cost of capital for the firm for the following:
a.A bond that has a $1,000 par value (face value) and a contract or coupon interest rate of 11.9 percent that is paid semiannually. The bond is currently setting for a price of $1,129 and will mature in 10 years. The firm's tax rate is 34 percent. If the firm's bonds are not frequently traded, how would you go about determining a cost of debt for this company?.
b.A new common stock issue that paid a $1.74 dividend last year. The par value of the stock is $16, and the firm's dividends per share have grown at a rate of 8.7 percent per year. This growth rate is expected to continue into the foreseeable future. The price of this stock is now $27.88..
c.A preferred stock paying a 9.3 percent dividend on a $120 par value. The preferred shares are currently setting for $153.18..
d.A bond setting to yield 13.9 percent for the purchaser of the bond. The borrowing firm faces a tax rate of 34 percent
Explanation / Answer
a. Cost of debt = Interest rate (1 - tax)
= 11.90% (1-0.34)
= 7.85%
b. Ke (cost of equity) = [Do(1+g)/P0] + g
= [1.74(1+0.087)/27.88]+ 0.087
= 15.48%
c. Cost of prfferred stock = 120 x 9.30%/153.18
= 7.29%
d. Cost of debt = 13.90%(1-0.34)
= 9.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.