Your firm has an average receipt size of $125. A bank has approached you concern
ID: 2767800 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $125. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 5,800 checks per day. The daily interest rate is.017 percent. The bank charges a lockbox fee of $170 per day. What is the NPV of accepting the lockbox agreement? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
The Number of Checks per day = 5,800
The Average receipt size = $ 125
Saving in collection days = 2 days
The Daily Interest rate = 0.017 %
The Benefit in the form of interest saving on account of this is = 5800 * $ 125 * 2 * 0.017% = $ 246.50
The Cost of Lock Box = $ 170
The NPV of the accepting lockbox agreement = $ 246.50 - $ 170 = $ 76.50
Net annual savings be if the service adopted = 365 * 76.50 = $ 27,922.50
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.