Your firm has an average receipt size of $125. A bank has approached you concern
ID: 2635216 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $125. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 5,600 checks per day. The daily interest rate is 0.016 percent. The bank charges a lockbox fee of $175 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the NPV of accepting the lockbox agreement? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))Explanation / Answer
NPV = 5,600*125*2 -175/.00016 = 306,250
---
Annual savings = 5,600*125*2*(1+0.00016)^365 - 5,600*125*2 = 84,187.62
Annual cost = 175*FVIFA(0.00016,365) = 175*((1+0.00016)^365-1)/0.00016 = 65,771.58
Annual Savings = 84,187.62 - 65,771.58 = 18,416.04
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.