Your firm has an average receipt size of $120. A bank has approached you concern
ID: 2647761 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $120. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 6,800 checks per day. The daily interest rate is 0.017 percent. The bank charges a lockbox fee of $170 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your firm has an average receipt size of $120. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 6,800 checks per day. The daily interest rate is 0.017 percent. The bank charges a lockbox fee of $170 per day.
Explanation / Answer
A. NPV of accepting the lock bax:
Average daily collections = No.of checks received * Average value of a check = 6800*120 = $816,000
1. PV of savings of lock box = Average daily collections * No.of days collection is reduced = 816000*2 = $1,632,000
2. PV of cost = Daily cost / Daily interest rate = 170/0.00017 = $1,000,000
Therefore NPV = 1,632,000 - 1,000,000 = $632,000
B. Net Annual savings:
1. Annual savings = Future value of annual savings - Annual savings
= [1632000 * (1.000017)365 ] - 1632000
= [1632000 * 1.06] - 1632000
= 1736464.21 - 1632000 = 104464.21
2. FV of cost = 170 * FVIFA of 365,0.017%
= 170 * [ (1+ 0.00017)365 -1] /0.00017
= 170 * [1.06-1]/0.00017
= 64009.93
Therefore Netsavings = 104464.21 - 64009.93 = 40454.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.