A convertible bond has a 7 percent coupon, paid semiannually, and will mature in
ID: 2709569 • Letter: A
Question
A convertible bond has a 7 percent coupon, paid semiannually, and will mature in 18 years. If the bond were not convertible, it would be priced to yield 6 percent. The conversion ratio on the bond is 20 and the stock is currently selling for $40 per share. What is the minimum value of this bond?
A convertible bond has a 7 percent coupon, paid semiannually, and will mature in 18 years. If the bond were not convertible, it would be priced to yield 6 percent. The conversion ratio on the bond is 20 and the stock is currently selling for $40 per share. What is the minimum value of this bond?
Explanation / Answer
Answer
Conversion Value = $40*Conversion ratio
Conversion Value = $40*20 =$800
Suppose the face value =$1,000
Coupon Rate
=6%
Annual Coupon
=$1000*6%
=$60
Half yearly
=$60/2
=$30
And No. of Years
=18*2=36
Bond Value = 30/(1+.03)^1+30/(1+0.03)^2+.........................30/(1+0.06)^36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.