A person is considering buying the stock of two home health companies that are s
ID: 2676198 • Letter: A
Question
A person is considering buying the stock of two home health companies that are similar in all respects except the proportion of earnings paid out as dividends. Both companies are expected to earn $6 per sheare in the coming year, but Company D (for dividends) is expected to pay out the entire amount as dividends, while Compasny G (forgrowth) is expected to apy out only one-third of its earnings, or $2 per share. The companiew are equally risky, and their required rate of return is 15 percent. D's constandt growth rate is zero and G's is 8.33 percent. What are the intrinsic values of stock D and G?Explanation / Answer
Intrinsic value of stock = Dividend next year / (Required return - growth rate) For stock D, dividend next year = $6 Growth rate = 0% Intrinsic value of stock D = 6 / 0.15 = $40.00 For stock G, dividend next year = $2 Growth rate = 8.33% Intrinsic value of stock G = 2 / (0.15 - 0.0833) = $30.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.