A person has a contact lens of focal length f =1.2m. If they can use this lens t
ID: 2242527 • Letter: A
Question
A person has a contact lens of focal length f =1.2m. If they can use this lens to see something that is 10m away from them, but no farther, what is their far point? A person has a contact lens of focal length f =1.2m. If they can use this lens to see something that is 10m away from them, but no farther, what is their far point? A person has a contact lens of focal length f =1.2m. If they can use this lens to see something that is 10m away from them, but no farther, what is their far point?Explanation / Answer
(1/f)=(1/s)+(1/s').................
(1/s)=(1/f)-(1/s')....
(1/s) = 0.74....
s=1.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.