A person has a mass of 50 kg. (a) the acceleration due togravity at sea level is
ID: 1815315 • Letter: A
Question
A person has a mass of 50 kg. (a) the acceleration due togravity at sea level is g = 9.81 m/s2. What is the person's weight at sea level ? (b) The acceleration due to gravity on the surface of the moonis g = 1.62 m/s2. what would the person weight on themoon ? A person has a mass of 50 kg. (a) the acceleration due togravity at sea level is g = 9.81 m/s2. What is the person's weight at sea level ? (b) The acceleration due to gravity on the surface of the moonis g = 1.62 m/s2. what would the person weight on themoon ?Explanation / Answer
Part A) weight=mass*acceleration weight=50*9.81=490.5 Newtons Part B) weight=mass*acceleration weight=50*1.62=81.0 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.