A person has a mass of 50 kg. a) the acceleration due to gravity at sea level is
ID: 1815200 • Letter: A
Question
A person has a mass of 50 kg. a) the acceleration due to gravity at sea level is g=9.81m/s^2. what is the person's weight at sea level? B) the acceleration due to gravity on the surface of the moonis 1.62 m/s^2. what would the person weight on the moon? A person has a mass of 50 kg. a) the acceleration due to gravity at sea level is g=9.81m/s^2. what is the person's weight at sea level? B) the acceleration due to gravity on the surface of the moonis 1.62 m/s^2. what would the person weight on the moon?Explanation / Answer
a) F = mg = (50) (9.81) = 490.5 N b) F = mg = (50) (1.62) = 81 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.